Czas na finał

Komisja konkursowa zakwalifikowała 36 uczestników eliminacji, chcąc dać szansę na uczestnictwo tym, którzy stracili tylko kilka punktów do najlepszych. Przyjechało "tylko" 25 osób, ale i tak było co robić. Jak zwykle Koszaliński Klub Garnizonowy specjalnie otworzył w sobotę swoje podwoje dla szaradzistów - finalistów, a Wydawca "Media Pomorskie" - patron medialny i główny fundator nagród zapewniło atrakcyjną pulę nagród, dyplomy uczestnictwa, pamiątkowe gadżety redakcyjne oraz poczęstunek przybyłym. Najważniejszym punktem spotkania było samodzielne rozwiązywanie zestawu zadań na wzór szaradziarskich Mistrzostw Polski, w ciągu 90 minut. Z wynikami wszystkich startujących można zapoznać się tutaj

Poniżej prezentujemy najlepszych zawodników:


I miejsce i tytuł Szaradziarskiego Mistrza Pomorza - Jerzy Siadak - Szczecin


II miejsce - Zenon Falenciak - Szczecin


III miejsce - Stanisław Bułczyński - Drawsko Pomorskie

Przerwę techniczną na sprawdzanie prac wypełnił konkurs "Triadki Ariady" przygotowany przez gościa honorowego finałów - znanej (i lubianej ;) autorki rozrywek umysłowych Małgorzaty Wołc i szefowej Sosnowieckiego Klubu Szaradzistów "Ariada". Szczególną cechą tej zabawy był fakt, że startowały drużyny 3-osobowe, była więc okazja do bliższego zapoznania się finalistów, którzy przyjechali z całego Pomorza. Odbyło się 10 błyskawicznych rund, podczas których rozwiązywano różnorodne krzyżówki - psotki, szkotki, i inne zadania wymagające dużego refleksu i elastycznego myślenia. Wyniki były niespodzianką, ponieważ dwa zespoły uzyskały wysoki i identyczny wynik:


1 miejsce zespół w składzie: J. Walczyński, Z. Jamroga, B. Sztandera

i ... ex aequo : S. Bułczyński, J. Korszańska, S. Własiuk (zdj. B. Gaszak)

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zabawie, zwycięzom i laureatom - gratulujemy wiedzy i umiejętności szaradziarskich.

Zapraszamy do klubu i walki za rok. Będziemy odbchodzić skromny jubileusz pięciolecia Mistrzostw.


Bez wielkich przygotowań oraz fanfar (wiadomo - tradycja zobowiązuje) rozpoczęliśmy kolejne zmagania o tytuł najlepszego specjalisty od łamania głowy na Pomorzu. Zapadły ostatnie decyzje i ustalenia, no i w wielkanocnym wydaniu "Łamaczy głowy" pojawiła się pierwsza seria premiowanych zagadek. Sposób rozgrywania mistrzostw nie zmienił się. Organizatorami turnieju są, oprócz Koszalińskiego Klubu Szaradzistów, Wydawca "Głosu Koszalińskiego", "Głosu Szczecińskiego" i "Głosu Pomorza" oraz Koszaliński Klub Garnizonowy.

Oto pokrótce garść wieści z eliminacji::

Uwaga: Lista finalistów podaje stan na dzień 18 czerwca. W stosunku do publikacji w sobotnim magazynie dodano Zenona Falenciaka ze Szczecina, którego przesyłka z datą stempla 9.06 dotarła dopiero 18 czerwca. Finaliści zostaną dodatkowo poinfomowani o finale drogą pocztową.

Finał, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, odbędzie się dnia 27 czerwca o godz. 12.00 w Koszalińskim Klubie Garniznowym. Oprócz samej rozgrywki odbędzie się dodatkowy turniej przygotowany przez gościa specjalnego imprezy! Zapraszamy!

I runda IV Szaradziarskich Mistrzostw Pomorza za nami. Już teraz można sprawdzić, czy rozwiązania doszły i ile punktów zaliczono. Serdecznie pozdrawiamy stałych bywalców mistrzostw - uczestników wszystkich poprzednich rozgrywek Zgodnie z regulaminem do gry można przyłączyć się w dowolnym etapie. Zachęcamy nowych czytelników do zmierzenia się z rozrywkami umysłowymi.

II runda okazała się stosunkowo łatwa, choć uczestnikom przyszło zmierzyć się z rebusem i anagramem. Większe problemy są z dostarczaniem poczty, gdyż niektórzy uczestnicy zwyczajem lat ubiegłych przyzyłali rozwiązania do redakcji. Gwiazdką w tabelce oznaczono punkty zaliczone po znalezieniu przesyłek. Przypominamy jednak, że warunkiem bezwględnym zaliczenia jest tygodniowa data nadesłania zadania, a więc prace przesłane z datownikiem najdalej z kolejnego piątku.

A teraz kilka słów o I rundzie. Jak zwykle podczas zmagań liczy się skrupulatność i dokładność. Organizatorzy w sposób niezamierzony nieco utrudnili rozwiązywanie, ponieważ mniej uważni uczestnicy zamiast "herbatki" przysyłali "herbatę", a z hasła "Wiosenne święta" zrobili "Wiosenne święto". Zachęcamy do dalszych startów. O ostatecznej lokacie na liście rankingowej decydują wyniki 5 rund. Kolejna juz w sobotę - 25 kwietnia ;)

III runda wyłoniła czołówkę zawodników, choć kolejne pewnie też troszkę namieszają w klasyfikacji. Największy problem stanowiła dośc trudna metamorfoza i słowo ŁOKASIE oraz anagram sylabowy. warto zwracac uwagę na opisy zadań. Oto link do strony zawerającej listę alfabetyczną uczestników

IV runda - jak zwykle w turniejach diabeł tkwi w szczegółach. Uczestnicy stracili punkty kolejne punkty na drobnycyh formach. Już teraz widać, że nie trzena będzie mieć kompletu unktów, aby zakwalifikowac się do finału ;) A oto lista alfabetyczna

V runda - UWAGA! rozwiązaniem zadania 124B jest imię, które występuje już w diagramie.